Kovácsoltvas kerítés

 

Kovácsoltvas kerítés építése, kivitelezése


Általános jogszabályok a kerítés építéséről

 

   A kerítésnek teljes terjedelmének a saját ingatlanon kell lennie, a kapuk nem nyílhatnak kifelé, valamint nem alkalmazhatunk olyan balesetveszélyes megoldásokat pl.: szögesdrót csak kettő méter felett amelyek veszélyeztetik a közterület-járda- használatát.

 

   Mivel a jogszabályok folyamatosan változnak a helyi építésügyi hatóságnál járjunk utána az aktuális szabályoknak. Kell-e építési engedély vagy csak bejelentési kötelezettség? Milyen magas lehet a kerítésünk? Hány százalékban lehet tömör ill. átlátható? A közművek órái (víz, villany, gáz) leolvasható legyen-e kívülről.


Kovácsoltvas kerítés készítése


Alapozás

   A kerítésnek is szükséges egybefüggő vasbeton alapot készíteni, amely legalább 80cm mély legyen. Miért lényeges ez? Ennél a mélységnél a föld már nem fagy meg, amikor a föld megfagy és kiolvad térfogat változás történik és amennyiben nem elég mélyen van az alap megemelheti a kerítés oszlopait, és kapuk nem zárodnak rendesen vagy esetleg be is szorulhatnak. Az alap szélessége, minimum az oszlopok szélessége amennyiben, lesz diszkő burkolat akkor azzal együtt de inkább szélesebb legyen.


Kerítés oszlopok és a lábazat

   A kovácsoltvas kerítés oszlopai készülhetnek téglából, vagy betonból, zsalukőből, valamint lehet kovácsoltvas oszlop is. Az oszlopok készítésénél vegyük figyelembe a leendő kerítésbetétek és a kapuk súlyát egy kovácsoltvas kapu 30kg-tól-80kg, de elfordul hogy, ennél is nehezebb. Az oszlopok készítése közben, ne feledkezünk meg az automata kapunyitó és a csengő vagy kaputelefon elektromos vezetékeinek védőcsőben való elhelyezéséről, valamint a postaláda helyének kialakításáról. Az oszlopok méretei: amennyiben tégla vagy beton oszlop készítése mellett döntünk a méretek a következő képen alakulnak, szélesség: 30x30cm vagy 40x40cm a magasság: 170-180cm a vízorral ellátott műkő vagy más díszkuppal együtt. A lábazat az oszlopoktól általában 5-5cm-rel (kívül-belül) keskenyebb az esztétika miatt, magassága 45-55cm természetesen a lábazatra is szükséges a vízorral ellátott műkő vagy más díszkupak. Az oszlopokat és a lábazzatott is beton vassal össze kell kötni az alapban lévő vasbetonnal. Az oszlopok és a lábazat díszítése történhet kültéri falfestékkel, nemes vakolattal, lábazati gyantás vakolattal, valamint különböző díszkövekkel.


Kovácsoltvas kapu

   A kovácsoltvas kerítésünk készítetése, mindenképpen kérjünk a kivitelezőtől saját referenciaképeket, vagy ha van lehetőség személyesen nézzük meg az előző munkáit. Általában egy ember egyszer készített kovácsoltvas kerítést ezért is kérjünk egy méretarányos látványtervet vagy legalább egy ceruzával rajzolt skiccet.

 

   A kovácsoltvas kapu, lehet toló, úszó, illetve szárnyas (egy vagy kétszárnyú). Mind három kapu fajtához a kereskedelemben különleges karbantartást nem igénylő gyári görgőket, görgős bakokat, „C” profilokat úszó kapu síneket, valamint állíthatós sarkokat be lehet szerezni. Nem kell az esztergályoshoz szaladni különböző kerekekért.

 

   Tolókapu csövön vagy szögvason a kerítés vonalával párhuzamosan eltolható a kapu aljába szerelt kettő darab görgő segítségével. A cső vagy szögvas „sínt” érdemes a kerítés alapjával egyszerre lebetonoztatni. A sínt mindig tisztán kell tartani a sártól kisebb kavicsoktól, télen hótól, jégtől.

 

   Úszókapu szintén oldalirányba mozog úgynevezett görgős bakokon, amelyeket a telken belül egy elég nagy beton tuskóba kell rögzíteni. A beton tuskó mérete függ a kapu súlyától és méretétől. A kapu aljára kerül a „C” profil az úgynevezett úszó kapu sin. A kapu alatti rész különösebb karbantartást nem igényel, de azért a nyolc-tíz cm-es vagy annál nagyobb havat elkell takarítani.


Szárnyas kapu

   A kovácsoltvas kapunk lehet egy illetve kétszárnyú, a kapu súlyától függően kettő darab megfelelő méretű állítható zsanért kell a kapu oszlophoz rögzíteni. A telekből nyitott állapotban akár másfél métert is elvehet, egyszárnyú kapu esetén a kapu teljes szélességét elveszi a telekből. Amennyiben nagyon közel van a garázsunk a kerítés vonalához a szárnyas kapu nem javasolt. A magán véleményem, hogy egy kétszárnyú kovácsoltvas kapu sokkal jobban mutat egy szép kertes háznál, a toló vagy úszó kapuk olyan ipari jelleget adnak a házunknak.


Kovácsoltvas kerítésbetét

   A kovácsoltvas kerítésbetétek szélessége 150cm-től akár 250cm is lehet, de figyeljünk az arányos és esztétikus kivitelezésre. A kovácsoltvas kerítésbetétek tervezésénél vegyük figyelembe a kapukon elhelyezet díszek méreteit illetve azok számát folytonosságát. A kerítés betét semmiképpen ne legyen díszesebb mint a kapu. A kovácsoltvas kapunkat ívesre készítettük, akkor a betéteket is ívesre érdemes készíttetni, de az ív ne legyen magasabb mint a kapu. Ezért is érdemes egy méret arányos terv elkészítetése. A kovácsoltvas kerítésbetétek rögzítése csavaros megoldással javasolt a téli nyári hő tágulás miatt (-25oC-tól +40 C-ig) az anyákat utána hozzá lehet hegeszteni a csavarokhoz.

 

Az oldalt hasznosnak találtad oszd meg facebook-on.

Tovább a facebook-ra

Elérhetőség: info@mindenamikovacsoltvas.hu



- kovácsoltvas kerítés -

kovácsoltvas kerítés

 

 

 

kovácsoltvas kerítés

kovácsoltvas - kerítés

kovácsoltvas rács

 

kovácsoltvas ágy

 

kovácsoltvas rács

 

kovácsoltvas karnis

 

MédiaajánlatDiMa.hu
© 2012 Minden jog fenntartva!
üres